Fanka Tu i Tam - wędrówki z plecakiem i aparatem

.

Wielka Sowa nocą w 111. urodziny wieży widokowej

111. urodziny wieży na Wielkiej Sowie

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

Obecna murowana konstrukcja pochodzi z 1906 r. kiedy to 24 maja oficjalnie otwarto wieżę. Inicjatorem jej powstania był Richard Tamm – prezes dzierżoniowskiego Towarzystwa Sowiogórskiego. Dzięki jego zaangażowaniu podjęto się dzieła droższego, ale trwalszego i bezpieczniejszego1. Wzniesienie wieży objął kult żelaznego kanclerza, patronem został Otto von Bismarck, pomieszczenie na dole było salą ku jego czci. We wnętrzu wieży dodano 1910 r. tablicę upamiętniającą zmarłego rok wcześniej Richarda Tamma. Wieżę widokową o wysokości 25 m wzniosła specjalistyczna firma z Lipska. Wstęp na wieżę był płatny. Choć obecnie na wieży witają nas Pieszyce, powstała wieża pierwotnie była oficjalnie przypisana do Dzierżoniowa (nazywała się Bismarckturm bei Reichenbach). Po II wojnie światowej wieża oparła się „patronowaniu” przez generała Władysława Sikorskiego czy Mieczysława Orłowicza i powszechnie znana jest jako wieża widokowa na Wielkiej Sowie. Wieża ponownie odzyskała swój blask (prawdę mówiąc chyliła się ku ruinie) w 2006 r. I jak tu nie wierzyć w magię cyfr? Stulecie wieży zdopingowało do jej uratowania i przyczyniło się do zmiany całego otoczenia wieży. Teraz jest to miejsce często odwiedzane nie tylko przez wytrawnych wędrowców górskich.

1) Wcześniejsza wieża widokowa o drewnianej konstrukcji została wyburzona jesienią 1904 r. Doprowadził do tego wypadek z 24 maja, gdy pod dwoma turystami z Wrocławia zarwały się spróchniałe schody wieży. Szczęśliwie upadek nie spowodował większych obrażeń. Drewniana wieża miała 20 m wysokości i gościła odwiedzających odpłatnie począwszy od 18 lipca 1886 roku.

111. urodziny wieży na Wielkiej Sowie

To już kolejna impreza na którą warto wracać co rok. Urok miejsca, przysposobienie organizacyjnie (drewno, wyżerka, znaczek okolicznościowy), pora po... dobranocce,: -) ognisko, silna grupa wałbrzyskich... wokalistek: -) nocne panoramy z wieży, gwiazdy, niebo....

W drodze na Wielką Sowę
Wieża widokowa na Wielkiej Sowie, maj 2017
Zdobywca okolicznościowego znaczka 111. urodzin
Były tez i inne zwierzaki :-)
Pieczenie kiełbasek na ognisku
Uczestnicy zlotu i stulatka
Powoli w górach zapada zmrok
W lesie pojawiają się strachy na lachy :-)
Wieża w promieniach zachodzącego słońca
Zasłyszane pod wieżą. Loża Trubadurów Górskich
Na urodzinach zjawił się wyposzczony księżyc ;-)
Ale rok temu był bardziej okrągły i świecił po przeciwnej stronie
Tak wyglądała 110-latka i okolicznościowy znaczek
Noc na Wielkiej Sowie podczas 111. urodzin wieży widokowej
Panorama z wieży na Wielkiej Sowie po zachodzie słońca

Tags: Góry Sowie, Wielka Sowa, wieża widokowa, noc