Fanka To Tu - zdjęca, opisy, mapki

.

Miejsca, obiekty  To tu

  • Start
  • To tu
  • Kamieniołom Świerki i kryminał ZNAKI
fanka 360

Kamieniołom Świerki i kryminał ZNAKI

Kamieniołom w Świerkach

Jeden z największych w Sudetach (Góry Suche) kamieniołomów melafiru. Wydobyty kamień ze boczy Słonecznej i Czarnej Kopy transportowano taśmociągiem (wcześniej koleją linową) do Bartnicy (linia kolejowa Wałbrzych – Kłodzko). W 2012 r. złoża uległy wyczerpaniu, kamieniołom uległ likwidacji. Wyrobisko częściowo zalane wodą. Miejsce nie posiada zasiek, jest dostępne pieszo (pod kamieniołom doprowadzi droga). Kamienne ściany koloru... marsjańskiego, wysokie ściany „nadgryzionej” góry czy korona kamieniołomu z szeroką panoramą na okoliczne góry to dobre miejsce dla fotografa. Fakt ten doceniła ekipa realizująca serial kryminalny ZNAKI prezentowany od 10 października przez AXN.

Melafir

Magmowa skała wylewna o odczynie obojętnym. Kolor szarofiołkowy, czerwonobrunatny lub zielonoczarny. Kruszywa melafirowe, produkowane z głębszych warstw struktur wylewnych, charakteryzują się zmniejszoną ścieralnością i wysoką mrozoodpornością nawet przy podwyższonej nasiąkliwości. Zastosowanie w budownictwie kolejowym oraz drogowym. Znana kopania melafiru znajduje się w Rybnicy Leśnej. Trudno ją nie zauważyć ponieważ znajduje się przy drodze do popularnego schroniska Andrzejówka w Górach Suchych.

 

Lazurowe lustro. Świerki, Góry Suche, Dolny Śląsk
Kamienna jesień. Góry Kamienne / Góry Suche, Dolny Śląsk
Miejscowość Świerki z korony kamieniołomu. Góry Suche, Dolny Śląsk
Jesienny akcent. Kamieniołom Świerki, Góry Suche
ZNAKI. Miejsce zbrodni. Komisarz Trela na koronie kamieniołomu
ZNAKI. Poilicjańci w kamieniołomie
ZNAKI. Komisarz i biznesmen na tle kamieniołomu
ZNAKI. Przerażające odkrycie w kamieniołomie na koniec odc. 2.

Serial kryminalny ZNAKI

W filmowych Sowich Dołach położonych w Górach Sowich powraca nierozwiązana mroczna sprawa sprzed lat. Śledztwo prowadzi komisarz z Krakowa Michał Trela ( Andrzej Konopka), który w 2. odcinku trafia do tego kamieniołomu. Ogólnie należy zauważyć, że filmowe Sowie Góry to mocno szerokie pojęcie. Powyższy kamieniołom to Góry Suche (część Gór Kamiennych). W serialu pojawiają się kadry m.in. z takich lokalizacji: Walim, Góra Wszystkich Świętych, Świerki, Nowa Ruda i ogólnie jej okolice, są nawet i Góry Stołowe! Nie wiem czy twórcy to planowali, kto wie czy tropienie kadrów podszywających się pod Góry Sowie nie będzie bardziej intrygujące niż sama fabuła serialu. Cóż, ocenę pozostawiam oglądającym ZNAKI.

Kamieniołom na mapie

 

Tags: Góry Suche