Piernikowe miasto. Dzierżoniów kusi
Sudeckie pierniki
Nie tylko Toruń, ale i tu pod Górami Sowimi umie się wypiekać pyszne pierniki. Piernikowe miasteczko to dzieło mieszkańców Dzierżoniowa. Aromatyczne miodowo-korzenne ciasto posłużyło do ukształtowania wszelkich elementów pokazanych obiektów, które są okraszone wieloma zdobieniami i lukrem. Widać ostateczny, indywidualny szlif różnych autorów, którymi byli młodsi i starsi. Budynki do miasteczka powstawały na warsztatach w ośrodku kultury, szkołach, grupach seniorów oraz w prywatnych domach. Wystawa ma funkcjonować do końca lutego, ale warto zaglądać tu teraz póki nie ulotnił się zapach pierników. Nie wiem też jak z myszami w młynie, bo wtedy makietę nadgryzie nie tylko ząb czasu.
Już widać, że te pospolite ruszenie będzie miało swoją kontynuację w kolejnych latach. A teraz każdemu polecam odszukiwanie charakterystycznych budynków na piernikowej makiecie. Na pewno jest: dzierżoniowski ratusz, figura św. Jana Nepomucena – ciekawe, mikołajkowe ujęcie, kościół pw. św. Jerzego, synagoga, wieża ciśnień. Zapewne znajdziesz kolejne inne.
Weekend 15-16 grudnia. Mieszkańcy Dzierżoniowa będą mogli odwiedzić piernikowe miasteczko nieodpłatnie. W pozostałe dni (aż do końca lutego) za zwiedzanie wystawy będzie pobierana opłata jak za zwiedzanie Młyna Hilberta (14 zł, 10 zł ulgowy).
Rynek
- Ratusz zbudowany w drugiej połowie XIII w. Od 1337 r. stanowił siedzibę Rady Miejskiej. Obecny wygląd uzyskał po przebudowie w latach 1873-1875. Wieża ratuszowa ma 47 m i powstała nieco później. Taras wieży jest punktem widokowym.
- Figura św. Jana Nepomucena. Barokowy pomnik z 1733 r. Rzeźbę wykonał Johann Christoph Hampel, fundatorem był rzeźnik Siegfried, który dopuścił się bluźnierstw przeciwko św. Nepomucenowi i wyznaniu katolickiemu. Opr. wg UM Dzierżoniów
Kościół pw. św. Jerzego
Według legendarnych przekazów fundacji kościoła miał dokonać piastowski książę Bolesław Kędzierzawy w 1159 r. Najwcześniejsza wzmianka źródłowa pochodzi jednak z 1258 r. Jest najstarszą, historyczną budowlą w Dzierżoniowie. Zbudowany pierwotnie z drewna, w XV i XVI wieku przebudowany. W 1338 r. książę Bolko II świdnicki przekazał go zakonowi joannitów. Władali nim przez pięć stuleci i głównie ich staraniom zawdzięczamy jego dzisiejszy wygląd. Początkowo posiadał typ halowy, który po przebudowie w końcu XIV w. uzyskał formę bazyliki. Od XV w. wznoszono masywną wieżę. Źródło: UM Dzierżoniów
Mapa. Młyn Hilberta i budowle z makiety
Tags: Dzierżoniów