Karkonosze. Przez Żar i Piekielną Dolinę
Tu wkręcisz się na zamek
Wejście na Chojnik należy do jednego z karkonoskich kanonów. Zazwyczaj górę z zamkiem tłumy atakują od Sobieszowa idąc głównym kamiennym traktem po którym prowadzi czerwony szlak. Jest to szeroka leśna... autostrada, jest OK, ale czemu dla odmiany nie powędrować trasą ciekawszą. Będąc pod drogowskazem w miejscu Głazowisko, warto rozważyć porzucenie szlaku czerwonego i przekierować się na zielony biegnący Piekielną Doliną. Mijamy głazy, pniemy się węższą kamienną dróżką, która pod zamkowe mury prowadzi już wykutymi schodami. Po drodze dostrzegamy ogrom skalnego wyniesienia na którym posadowiono zamek. Naturalnie bezliste okresy w roku pozwalają na pełne tego typu doznania. Plan minimum to pokuszenie się na przysłowiowe dwa kroki w kierunku polany przy skrzyżowaniu Głazowisko (szlak zielony, kierunek na Jagniątków).
Pokazana trasa była fragmentem wędrówki z Sobieszowa przez Michałowice, Jagniątków, Chojnik do Sobieszowa. Poniżej troszkę wybranych i opracowanych faktów w wersji „koncentrat pomidorowy”. Nie są najważniejsze, ale masz je pod ręką. Leża i czekają na dogodną chwilę.
Jagniątków
(niem. Agnetendorf)
Wieś założona w 1650 roku przez czeskich protestów, uciekającymi przed prześladowaniami religijnymi. Agnetendorf / Agnieszków (nazwa używana w latach 1945-46) powstała od imienia Agnieszki, małżonki hrabiego Krzysztofa Leopolda von Schaffgotscha, właściciela zamku Chojnik. Pomagała ona prześladowanym protestantom, uciekinierom z Czech, nazwa wsi miała oddać jej cześć. Obecna nazwa odnosi się do łacińskiego słowa „agnus” oznaczające jagnię.
Od połowy XIX w. wieś jest popularna wśród letników i wypoczywających zimą. W lipcu 1907 przebywał tu powieściopisarz niemiecki Karl May (pol. Karol May), znany głównie z powieści przygodowych o Dzikim Zachodzie. Jeden z najpopularniejszych i pierwszy pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy pisarzy w historii literatury niemieckiej.
Od 1901 r. aż do śmierci w 1946 r. mieszkał tu Gerhart Hauptmann, niemiecki noblista w dziedzinie literatury. W jego domu (Villa Wiesenstein) urządzono Muzeum Miejskie. Fabuła powieści „Wiesenstein” niemieckiego pisarza Hansa Pleschinskiego rozgrywa się w Agnetendorfie. W latach 1945–1946 wieś nazwała się Agnieszków.
W 1954 r. poszukiwano w okolicy rudy uranu. Kopalnia badawcza działała prze kilka miesięcy.
Do połowy lat 70. XX w. Jagniątków był wsią, potem włączono ją do miasta Sobieszów. W 1976 r. Sobieszów przyłączono do Jeleniej Góry, Jagniątków stał się częścią Piechowic. 1 stycznia 1998 r. Jagniątków podporządkowano Jeleniej Górze, której dzielnicą jest po dzień dzisiejszy.
Dąb Pokoju w Jagniątkowie
Kriegerdenkmal i Dąb Pokoju z 1871 r. To co widzimy jest pozostałością pomnika wojennego, pozostał dąb i częściowo ogrodzenie. Dawniej za drzewem (patrząc z ulicy) stał pomnik w postaci kamiennej ściany (coś jak wielki kamienny kominek) z trzema płytami umieszczonymi pomiędzy filarami. Na górze pomnika dodatkowy poziomy blok kamienny z wykutym mieczem i datami – 1914 po lewej, 1918 po prawej stronie. Na słupkach ogrodzenia dębu od strony drogi widoczne po dziś dzień napisy Friedens Eiche (Dąb Pokoju) i data 1871.
Zamek Chojnik
Inne nazwy zamku to niem. Kynast, dawn. pol. Chojnasty. Nazwa – zamek położony na górze porośniętej choiną (rodzaj iglastych drzew z rodziny sosnowatych).
Zamek murowany został wzniesiony w latach 50. XIV wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1364 r. Od 5 maja 1419 roku zamek był własnością rodziny Schaffgotschów. Pierwsza większa rozbudowa zamku nastąpiła w XV wieku, kiedy to dobudowano północne skrzydło. Wtedy powstał dziedziniec na którym około 1410 roku postawiono pręgierz. XVI w. dokonano kolejnej modernizacji, zamek otoczono murami ze strzelnicami dostosowanymi do użycia broni palnej. 31 sierpnia 1675 r. w zamek trafia piorun, wybuchł pożar. Ucierpiał zamek górny i zwieńczenie wieży. Po pożarze budowla popadła w ruinę, której już nigdy nie odbudowano. W XIX w. zamek stał się atrakcją turystyczną kuracjuszy z Cieplic. W 1822 r. zorganizowano pod zamkiem punkt wynajmu przewodników i tragarzy. W ruinach zamku otwarto gospodę, w której prowadzono księgi pamiątkowe. W 1823 roku wybudowano schody na wieżę. W 1860 r. adaptowano północną basteję na schronisko turystyczne.
Po II wojnie światowej zamek udostępniono już w 1945 r. Dwa lata później ponownie otwarto schronisko. W 1949 r prowadzono prace remontowe. W styczniu 1963 r. z powodu groźby zawalenia zamek zamknięto. Remont rozpoczął się jesienią (formalnie zakończył się dopiero 10 lat później). W listopadzie 1973 r. Sanepid zamyka schronisko. Po remoncie otwarto je w czerwcu 1975 r. W latach 70. wzmocniono mury wieży, w latach 80. odbudowano kuchnię , odgruzowano dziedziniec i cysterny. Od 1991 r. na zamku odbywa się jeden z największych w Polsce turniejów kuszniczych „O Złoty Bełt Zamku Chojnik". W 1993 roku zamek stał się siedzibą Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które przejęło organizację turnieju. W latach 1993-1994 wykonano metalowe schody na wieżę i zrekonstruowano ganek straży. W 2007 r. ustawiono granitowy pomnik upamiętniający wizytę w 1956 roku ks. Karola Wojtyły (wycieczka z grupą studentów).
Legenda o księżniczce Kunegundzie
Kto nie zna historii o córce właściciela zamku, która kazała jeździć konno w pełnej zbroi po murach warowni każdemu kto się starał o jej rękę. Opowieść o księżniczce Kunegundzie wykorzystał Friedrich Schiller w utworze Der Handschuh (1822) – Rękawiczka w polskiej wersji językowej za sprawą przekładu Adama Mickiewicza.
Więcej: Wikipedia Zamek Chojnik
Mapki z trasą i szlakami
Skonfrontuj mapę z inną np. mapy.cz lub zobacz ją poniżej.
Poniżej. Ta sama trasa na czeskiej mapie, zwróć uwagę, że można pokazać przejście schodami pod zamek zamiast marszu po szlaku na siłę do Przełęczy Żarskiej. Link zewnętrzy mapy.cz
Tags: Karkonosze