Leśny Dworek > Koci Grzbiet, panorama
Jesienne Góry Sowie
Nasze góry porasta głównie las świerkowo-bukowy, to dzięki drzewom liściastym jesienną porą maluje się taki barwny krajobraz. Aby go zobaczyć w szerszej perspektywie wybieramy się na taras widokowy na Kocim Grzbiecie. Trasa jest niedługa, to dystans 1,5 km i ok. 150 m przewyższenia od miejsca startu – Leśnego Dworka.
Leśny Dworek
Nazwa miejsca nawiązuje od przedwojennej willi Waldhaus Friedricha Dieriga juniora (1845-1931). Ostatnim dziedzicznym właścicielem willi w tyrolskim stylu był jego bratanek – dr praw Hans Christian Dierig (1905-1972). Ta górska część Bielawy dawniej prezentowała się wiele okazalej. Znikło sanatorium Berg Schloss (Górski Zamek), gospoda Goldenes Sieb (Złote Sito) czy zabudowania gospodarcze Leśnego Dworka. Cegła wywędrowała na odbudowę powojennej Warszawy. Obecnie obiekt w rękach prywatnych i nie jest udostępniony. Kiedyś na fali przemian ustrojowych działał tu lokal gastronomiczny i były też urządzane dyskoteki/studniówki.
Leśnego Dworku w Bielawie nie należy mylić z Leśnym Dworem w Woliborzu. Łączy je podobna nazwa oraz to, że oba są w Górach Sowich.
Leśny Dworek to dogodne miejsce na rozpoczynanie relaksu w Górach Sowich. To parking, miejsce piknikowe (ognisko, stoły, wiata „cyrkowa”, kominek) i zbieg wielu dróg. Najbliższe miejsca do których zaprowadzą nas szlaki:
- Koci Grzbiet (zielony),
- Przełęcz Woliborska (niebieski)
Oraz w przeciwną stronę:
- Bielawska Polana (zielony) – tam dalej na Kalenicę,
- Trzy Buki (niebieski) – tam dalej zazwyczaj Przełęcz Jugowska.
Bielawski Leśny Dworek jest dobrze skomunikowany. Dociera tu przedłużona linia nr 1 ZKM Bielawa, dodatkowo w weekendy są kursy w późniejszych godzinach.
Taras Widokowy na Kocim Grzbiecie
Efekt rosnącej lokalnej aktywności, która w 2011 r. doprowadziła do wybudowania pierwszej platformy widokowej w Górach Sowich po 1945 r.(!) Z drewnianego pomostu z balustradą mamy zagwarantowane widoki na Kotlinę Dzierżoniowską (widoczna Bielawa, Dzierżoniów i Ślęża) oraz górskie otoczenie Leśnego Dworka: Bielawska Polana, Kalenica (tan Rezerwat Bukowa Kalenica), Słoneczna, Korczak, w oddali niewielki zarys grzbietu Wielkiej Sowy, bliżej nas Ciemny Jar i z prawej zbocza Chmieliny. W październiku 2017 r., na skale pod platformą, przybyła tablica upamiętniająca współzałożyciela Stowarzyszenia Wielka Sowa – Jan Gajda został patronem platformy widokowej.
Tablica przy platformie posiada błąd, mylnie szczyt Korczak opisując jako „Góra Rymarz”. Z tego miejsca Rymarz jest niewidoczny i jeśli już to powinien być w bliskim sąsiedztwie szczytu Słoneczna.
Mapka
Tags: Góry Sowie, taras widokowy