
Nocny krajobraz, ławka i urodziny wieży
„Nocny krajobraz i panoramy”
Czasami wiele nie trzeba, aby cieszyć się ładnymi widokami. Pora wieczorna i nocna zmienia całkowicie znany nam krajobraz, a osoby nigdy nie robiące zdjęć (wcale lub o tej porze) są przekonane, iż niezwykłe kolory takich zdjęć są efektem celowego manipulowania obrazem w programie graficznym. Dodatkowo magiczne gwiazdki w jakie zmieniają się latarnie czy inne silne źródła światła upewniają je w tym przekonaniu. Nic bardziej mylnego. Nasza fankowa „wyprawa” na jedno ze wzgórz pod Górami Sowimi pokazuje, że takie efekty może osiągać każdy... kto poza aparatem ma statyw.:) Dodatkowo zdjęć „nocnych” nie robi się nocą o północy tylko po zachodzie słońca. Długi czas naświetlania (sekundy a nie ułamki sekund jak za dnia) plus mocno przymknięta przysłona w obiektywie pozwalają osiągać takie efekty. Oto nasza...
Ławka z zielonego wzgórza
Tu można cieszyć się pełną panoramą w dowolnym kierunku – gór, wzgórz i miast na terenie Kotliny Dzierżoniowskiej (Góry Sowie, Bielawa, Pieszyce, Dzierżoniów, Masyw Ślęży itd.).
Góra Parkowa, Maślana, Łysajka – nie ma takich
Fajnie nie? Jak dodać, że Góra Parkowa (która nie jest Górą Parkową) ma inną wysokość niż się zazwyczaj spotyka (np. na tabliczce na szczycie) to robi się mały mętlik. Wyjaśnienie. Tak się składa, że lokalne i powszechnie znane nazwy tych wzniesień nijak nie przystają do tych z oficjalnych „papierów”. A teraz coś więcej (nazwa powszechnie używana – urzędowa):
Góra Maślana – Studnik
„Maślaność” góry tłumaczy się zachowaniem przedwojennej nazwy (niem. Butterberg), a Studnik zapewne od faktu, że na górze znajduje się zbiornik wody miejskiej sieci wodociągowej (1928 r.). Wysokość z niemieckich przedwojennych map topograficznych – 372,6.
Góra Parkowa – Panek
Niemiecka nazwa góry Herrleinberg i przedwojenna legenda o skrzatach / krasnoludkach mieszkających na górze nijak się ma do „parkowości” w nazwie. Inne potoczne nazwy to: Góra Krasnoludków (jestem za – fanka.pl), Holimberek, Halimberg. Zresztą sam urzędowy portal geoportal.gov.pl nie jest zdecydowany co do nazwy, w warstwie „Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych” podaje Panek, a w warstwie „Skany map topograficznych” widnieje G. Parkowa. Wysokość to zazwyczaj 455 m (tablica na górze, wikipedia), 452 m (drukowane mapy), 451,5 m – urzędowa wersja.
Wieża
Góra będąca terenem prywatnym została udostępniona dla celów rekreacyjno-turystycznych po 1882 r., za co właściciele góry zostali wyróżnieni członkostwem honorowym bielawskiego Towarzystwa Sowiogórskiego (EGV). W czerwcu 1925 roku na szczycie postawiono stalową wieża widokową. Jej fundatorem był miejscowy oddział Towarzystwa Sowiogórskiego (Eulengebirgsverein), któremu wówczas przewodniczył Wolfgang Dierig. Konstrukcji nadano jego imię nazywając ją Wieżą Wolfganga (niem. Wolfgangturm). Zastąpiła ona wcześniejszy punkt widokowy. Do 1945 r. góra znajdowała się na terenie należącym do rodziny Schenk.
Łysajka – Kłobucznik
Urzędowo Łysa Góra (364,5) widnieje na warstwie skanu map topograficznych, a Kłobucznik na warstwie oficjalnych nazw geograficznych. Niemiecka nazwa Hutberg. Przed wojną na stokach góry były pastwiska (Viehweiden) należące do firmy Christian Dierig. Podobnie w PRL-u, do końca lat 80. teren ten służył jako pastwisko.
Szybowce
W latach 30. i 40. XX w. wykorzystywano Łysą Górę jako górę szybowcową dla szkoły lotniczej, której zalążkiem był oddział szkółki szybowcowej powstały 7 kwietnia 1931 r. W Bielawie zaczęto budować szybowce, a od połowy lat 30. funkcjonowała tu już państwowa szkoła latania szybowcami. Realizowała ona program szkolenia Flugdienst (Służby Lotnicze). Flugdienst w Bielawie otrzymał nowe lotnisko przy drodze do Pieszyc (po lewej stronie). Szybowcami startowano po stromym zachodnim zboczu (pod wiatr), tam funkcjonowała wyciągarka. Na górze postawiono hangar w którym mogły pomieścić się dwa – trzy szybowce.
Szybowiec szkolny (Schulgleiter) SG-38
Prototyp został oblatany w 1938 r. i później stanowił podstawę w procesie szkolenia pilotów szybowcowych I i II stopnia (kategorii A i B). Serię próbną uruchomiono w 1940 r., a w następnym produkowano masowo. Takie właśnie szybowce jeszcze w 1960 r. były przechowywane w magazynach przy ul. Obrońców Westerplatte 48 w Bielawie (tam były budynki szkoły szybowcowej przygotowującej młodzież do przyszłej służby w Luftwaffe).
Urodziny wieży na Wielkiej Sowie
Powyżej pod filmikiem są zdjęcia z tego wydarzenia. Impreza dla lubiących góry i niepowtarzalne chwile. Przygotowany materiał na ognisko, kulinaria do ogniska w gratisie plus wejście na wieżę za free (po zapadnięciu zmroku). Atmosfera turystyczna z gitarowymi akordami przy ognisku. I jeszcze ten... drzewniany znaczek okolicznościowy!
Mapka
Tags: Góry Sowie, Wielka Sowa, Ślęża, Dzierżoniów, Bielawa, noc