Widok nocą. Taras pod Kozią Równią
Dzierżoniów, Pieszyce, Masyw Ślęży przed wschodem słońca z tarasu widokowego pod Kozią Równią w Górach Sowich (szlak żółty pomiędzy Kozim Siodłem a Przełęczą Jugowską).
Miejsca wskazane na panoramie
Dzierżoniów
Miasto powiatowe, ponad 33 tys. mieszkańców, tu produkowała radioodbiorniki legendarna DIORA (obecnie na miejscu wyburzonych hal produkcyjnych stoi supermarket Kaufland). Osoby powiązani z Dzierżoniowem: Zbigniew Cybulski – polski aktor teatralny i filmowy, jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów powojennej Polski, w latach 1945–1947 mieszkał w Dzierżoniowie i uczęszczał do gimnazjum im. Jędrzeja Śniadeckiego (obecnie I LO); Sylwester Chęciński – scenarzysta i reżyser filmowy, najbardziej znany z trylogii Sami swoi, Nie ma mocnych i Kochaj albo rzuć, w 1950 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego; Katarzyna Glinka – aktorka, wychowała się w Dzierżoniowie; Piotr Ligienza – aktor (Fabian Duda z serialu Ranczo) urodził się i wychował w Dzierżoniowie.
Pieszyce
Od stycznia 2016 r. gmina miejsko-wiejska. Pieszyce władają symbolem Gór Sowich – murowaną wieżą widokową na szczycie Wielkiej Sowy z której można podziwiać piękne panoramy. W Pieszycach wybudowano pałac i był jednym z najokazalszych na Śląsku, w XVII w. zwany był Śląskim Wersalem. W okresie II wojny światowej mieścił obóz koncentracyjny dla kobiet. Po wojnie doraźnie remontowany. Jeszcze w latach 70. XX stulecia wykorzystywany na kolonie i obozy. Później stopniowo niszczał, był rozgrabiany i popadł w ruinę. Od grudnia 2000 roku w rękach prywatnych, państwo Alicja i Marjan Hajdukowie z Las Vegas uratowali pałac. Obiekt jest wymagany dla zdobywców odznaki Znam Góry Sowie.
Kamionki
Wieś w Górach Sowich z wieloma turystycznymi szlakami. W okolicach znajdują się relikty dawnego górnictwa srebra i ołowiu: kopalnie Augusta, Anna, Wilhelm, Forelle, oraz dawne wyrobiska na górze Błyszcz. W przedwojennej historii wieś posiadała skocznię narciarską.
Radunia 573 m n.p.m.
Na górze zachował się kamienny krąg kultowy z początku epoki żelaza (400 – 300 lat p.n.e.), otaczający sanktuarium księżyca. Widoczne do dziś partie mają 1780 m długości, średnią szerokość 4,5 m i wysokość do 60 cm. Na szczycie znajduje się zagłębienie, tak zwana Kacza Kałuża, w którym znaleziono szczątki naczyń. Poniżej bije źródło Srebrnik używane prawdopodobnie do celów rytualnych. W tym miejscu odkryto przedmioty wykonane z brązu. Nazwa Radunia (Radnyna) pojawia się w źródłach pisanych od XIII wieku.
Ślęża 717,5 m n.p.m.
Najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego. Na szczycie znajduje się wieża widokowa dostępna bez opłat, kościół (powstał odpłatny punkt widokowy), Dom Turysty PTTK im. Romana Zmorskiego (budowa sfinansowana przez wrocławskiego browarnika Georga Haase). Dawniej góra stanowiła ośrodek pogańskiego kultu solarnego, a jego początki sięgają epoki brązu, upadek przypada na początki chrystianizacji tych obszarów w X i XI w. Na szczycie góry i jej pobliżu zachowały się kamienne rzeźby panny z rybą, mnicha, grzyba, dzika, oraz niedźwiedzia. Odnaleziono fragmenty kamiennych wałów układanych z kamieni, oraz zagadkowe posągi z charakterystycznym symbolem ukośnego krzyża. Ślęża należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów Polskich i Korony.
Kościół w Kiełczynie Kiełczynie
Doskonale widoczny punk orientacyjny dzięki położeniu i oświetlonej wieży. Przy kościele przebiega ścieżka przyrodniczo-edukacyjna po Wzgórzach Kiełczyńskich. Po zakończeniu I wojny światowej we wsi ustawiono pomnik pamięci poległych (ok. 3 min od kościoła wspomnianą ścieżką). W 1925 roku został uznany za najpiękniejszy z pomników pamięci.
Tags: Góry Sowie, taras widokowy, noc