Fanka Tu i Tam - wędrówki z plecakiem i aparatem

.

fanka 360

W Góry Suche 1z3. Start w Meziměstí

Powiększ na cały ekran i pokręć się tu osobiście, zobacz zdjęcia i miej choć odrobinę radochy z takiego wędrowania. Dalej troszkę podręcznych informacji, wybór i opracowanie autorskie.

Na stacji kolejowej w Meziměstí
Idziemy szlakiem czerwonym na Ruprechtice
Stacja kolejowa Meziměstí, widok od strony miasta
Kierunek Polska, widok z kładki nad torami
Stacja kolejowa Meziměstí widziana z kładki nad torami
Zamek w Meziměstí
Widok na Ruprechtický Špičák ze szlaku Meziměstí - Ruprechtice. Czechy
Dwie wieże.:-) W tle Ruprechtický Špičák z wieżą widokową, Czechy
Kościół na początku wsi Ruprechtice
Kościół pw. św. Jakuba Większego, tablica informacyjna
Ruprechtice, drogowskaz przy kościele
Tablica ogłoszeniowa
Wolnostojąca wieża kościelnej dzwonnicy, Ruprechtice
Ruprechtice, budynek przy murze kościelnym, plebania
Widok w kierunku wieży kościelnej Ruprechtice
Ruprechtice, figura stojąca przy drodze
Ładna zabudowa wsi Ruprechtice
Ruprechtice to wieś letniskowa
Stara zabudowa wsi, Ruprechtice
Sympatyczna elewacja Małego Domu, Ruprechtice

Zamysłem wypadów z plecakiem i czymś jeszcze jest odskoczenie od domu i spędzenie czasu w ciekawych / mało poznanych / nowych... rejonach Dolnego Śląska. Jednak skoro pojawiła się dogodność reaktywowanego po latach połączenia kolejowego z Czechami, to należało ten fakt wykorzystać. Takie dodatki kolejowe nie muszą być trwałe, np. kierunek Lwówek Śląski padł, a jeszcze 2017 r. była komunikacja zastępcza pod szyldem KD.

Meziměstí

Przygraniczne, niewielkie miasteczko (ok. 2,5 tys. mieszkańców) z całkiem sporą stacją kolejową. Pierwszy raz o mieście wzmiankowano w 1408 roku. Nazwa miejscowości to coś jak Mezi-městí czyli między-miasto. Dawna nazwa miejscowości niem. Halbstadt i czeska odnoszą się do faktu, że to miasteczko leży między Broumovem a Mieroszowem.

Stacja kolejowa

Została wybudowana w latach 1873-1875 wraz z budową trasy Choceň - Broumov, która miała łączyć ówczesne Prusy z Austro-Węgrami. Rozległy budynek dworca jest zabytkiem technicznym i jak wdać jest częściowo odnowiony. Wewnątrz budynku, oprócz tego co się możemy spodziewać po tego typu miejscu, znajduje się także... „siłownia, restauracja, stała ekspozycja kolejowa i sala teatralna, która jest wyjątkowa w skali Europy pod względem jej lokalizacji w obrębie dworca kolejowego”. Do głowy by mi nie przyszło, a ten fakt został odkryty po powrocie. Może kolejnym razem, a teraz zobaczmy stronę teatru divadlo-mezimesti.cz

Niedaleko stacji zbudowano pieszą kładkę na drugą stronę torów, tam można zobaczyć okolicę dworca znad torowiska. Prowadzą tam szlaki turystyczne niebieski i czerwony.

Zamek w Meziměstí.

Już w 1434 roku istniała twierdza należąca do klasztoru Broumov. W latach 1728-1738 zamek został przebudowany przez K. I. Dientzenhofera na barokowy pałac i taka forma została zachowana do dnia dzisiejszego. Jest to prostokątny dwukondygnacyjny budynek z dachem mansardowym. Po II wojnie światowej zamek został znacjonalizowany i służył na potrzeby gospodarstwa rolnego. Doprowadzony do lichej kondycji, uratowany rekonstrukcją w latach 70. W latach 1976-1994 był siedzibą władz. Obecnie własność prywatna, zamek nie jest dostępny do zwiedzania.

Ruprechtice

Wieś wzdłuż Ruprechtickiego potoku u podnóża Gór Suchych (czes. Jawori hory) w Sudetach Środkowych. Typowa czeska, duża górska wioska letniskowa typu łańcuchowego – jest dłuuuuga. Na północ od wsi wznosi się Ruprechticki Špičák (881 m n.p.m.) a tam wieża widokowa. Na górę prowadzi żółty szlak, który przez wieś biegnie drogą. Droga przyjemna, mijamy zabudowania urokliwe, wiekowe oraz wiekowe i urokliwe inaczej. We wsi zachowało się kilka typowych rolniczych posesji typu broumowskiego, większość z tych obiektów służy do celów wypoczynkowych. W północnej części wsi na budynku dawnego majątku widoczny herb opactwa broumovskiego (zobacz cz. 2/3 – brak? sprawdź później).

Kościół pw. św. Jakuba Większego

Zbudowany na planie ośmioboku przez opata Otmara Daniela Zinke w miejscach pierwotnego drewnianego kościoła parafialnego wspomnianego w 1386 r. Budowę rozpoczęto w 1720 r, konsekrowano w 1723 r. Neobarokowy ołtarz główny z obrazem św. Jakuba Większego, obraz z 1997 r. autorstwa ukraińskiego malarza Wjaczesława Iljaszenki. We wnętrzu barokowa ambona z reliefami figuralnymi.

Dzwonnica

W murze nieopodal kościoła stoi renesansowa dwukondygnacyjna dzwonnica z drugiej połowy XVI w. Na dole dzwonnicy brama, to przejście z ulicy na teren przykościelnego cmentarza. Oryginalne dzwony zostały zarekwirowane podczas I wojny światowej.


W Góry Suche 2z3. Ruprechtický Špičák

Idź dalej – Wędrówki 360. Ślady bytności w Ruprechticach opata klasztoru benedyktynów w Broumovie. Opuszczamy wioskę i wędrujemy w góry żółtym szlakiem na Ruprechtický Špičák (Ruprechticki Szpiczak). Panorama z wieży na szczycie.


Uwaga! Traktuj mapy internetowe poglądowo. Nie każdy odcinek trasy da się zaznaczyć, więc całkowita długość będzie inna. Czasami prowadzenie szlaku na jakimś odcinku jest błędne / mało dokładne / mylne lub czegoś brak. Skonfrontuj mapę z inną, polecam mapy.cz. Mapy drukowane są pewniejsze.

Tags: Góry Suche