Fanka Tu i Tam - wędrówki z plecakiem i aparatem

.

fanka 360

W Góry Suche 2z3. Ruprechtický Špičák

Wędrówka 360. Ruprechtice – Ruprechtický Špičák

Po chwilowym odpoczynku wędrujemy dalej. Wioska mimo iż długaśna nie daje odczucia nudy i dłużyzny. Jej historycznie letniskowy charakter daje ciekawą mieszankę mijanych budynków. Teraz już wyraźniej rysuje się wieża na Ruprechtickim Szpiczaku. Praktycznie na końcu wsi spotkamy budynek z herbem. Dom opisany jako dwór Jana Nepomucena Rottera (1807-1886), opata klasztoru benedyktynów w Broumovie (1844-1886). Mi to pasuje na ładną małą zagrodę lub dom pod lasem ze stodółką i drewutnią. Niebawem wieś się kończy małym placykiem i szlabanem na drodze, do tego miejsca zorientowani podjeżdżają samochodami.

Ruprechtice. Idziemy dalej, widok w tył
Głośnik na słupie. Tu są nie tylko stare domy :-O
Droga przez Ruprechtice z widokiem na Ruprechtický Špičák
„Užijte si Broumovska”. Mapa pokazuje co i jak używać ;-)
Miniatury domów, a w tle realne Ruprechtice (na 100%)
Tu też można poszaleć na rowerze. Na górze widoczna wieża
Ruprechtice. Kartusz z herbem opata (patrz tekst i fot. 360)
Drogowskaz przy stoliku na żółtym szlaku (patrz fot 360)
Szlak żółty na Ruprechtický Špičák, widok do tyłu
Panorama za plecami (Czechy), szczyt już niedaleko
Krajobraz z drogi na Ruprechtický Špičák
Ruprechtický Špičák i jego wieża
Wieża powstała jako telekomunikacyjna z dodatkiem tarasu dla turystów
Cały świat z wieży na Ruprechtickim Szpiczaku :-)
Panorama z opisem w kierunku na Karkonosze. Ruprechtický Špičák

Droga leśna, którą prowadzi szlak jest szeroka i początkowo o niewielkim nachyleniu. Po drodze na szczyt spotkamy tylko jedno miejsce do wypoczynku, warto przycupnąć. Za stolikiem droga skręca w lewo i niebawem rozpoczynamy kilometr mocnego podchodzenia. Już przed szczytem krajobraz się odsłania, więc warto zerkać za siebie.

Ruprechticki Szpiczak (czes. Ruprechtický Špičák) 881 m n.p.m.

Wzniesienie położone jest w Górach Suchych (czes. Javoři hory) po obu stronach granicy polsko-czeskiej, jednak w większej części na terytorium Czech, gdzie znajduje się jego kulminacja (10 m poniżej szczytu przechodzi granica państwowa). Góra w kształcie stożka o stromych zboczach, to czuć mocno na docinku Przełęcz pod Granicznikiem – R. Szpiczak. Wzniesienie jest najwyższym szczytem czeskiej części pasma Gór Suchych, także najwyższą górą w powiecie Náchod.

Jak jest na Ruprechtickim Szpiczaku widać na fotkach. Na szczycie zbudowano w 2002 r. stalową wieżę telekomunikacyjną z ogólnie dostępnym tarasem widokowym. Taka budowla nie urzeka, ale i tak lepszy rydz niż nic. Widoki z wieży przednie (są tablice opisujące panoramy), a sam szczyt bardzo fajny do spędzenia tu większej ilości czasu. O ile na wieży mocno dmuchało i było pioruńsko zimno, to jednocześnie na trawce pod drzewkiem klimat miodzio. Ruprechticki Szpiczak to fajne miejsce i ładnie tam widać nasze Góry Sowie.

Trasa fankowej wędrówki

Uwaga! Traktuj mapy internetowe poglądowo. Nie każdy odcinek trasy da się zaznaczyć, więc całkowita długość będzie inna. Czasami prowadzenie szlaku na jakimś odcinku jest błędne / mało dokładne / mylne lub czegoś brak. Skonfrontuj mapę z inną, polecam mapy.cz. Mapy drukowane są pewniejsze.

Tags: wieża widokowa, Góry Suche