Góry Sowie. Krajobraz o 4.50 nad ranem
Zobacz świat o wschodzie słońca patrząc z wieży na Kalenicy w Górach Sowich. Widok: szczyt Wielkiej Sowy, Słonecznej – Świdnica – Dolina Kamionkowska – Wzgórza Kiełczyńskie – Masyw Ślęży – Dzierżoniów, Bielawa – Wzgórza Bielawskie.
Kalenica 964 m n.p.m.
Trzeci szczyt w Górach Sowich pod względem wysokości po Wielkiej (1015 m) i Małej Sowie (972 m). Na szczycie stoi stalowa wieża widokowa, wiata i ławki turystyczne. Wieżę wykonano w Bielawie w 1932 r., a na szczycie Kalenicy zmontowano w kolejnym roku. Budowę sfinansowało Eulengebirgsverein (Towarzystwo Sowiogórskie) i nazwano ją Hindenburgturm. Na zboczach położony jest skarłowaciały las bukowy – Rezerwat przyrody Bukowa Kalenica. Przez szczyt prowadzi szlak turystyczny czerwony i żółty.
Miejsca wskazane na panoramie
Wielka Sowa 1015 m n.p.m.
Najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach Środkowych, należy do Korony Gór Polski. Na szczycie stoi 25-metrowa murowana wieża widokowa postawiona w 1906 r. Z racji położenia w środkowej części Sudetów jest wspaniałym punktem widokowym. Po rewitalizacji wieży na jej 100-lecie (zmodernizowano też infrastrukturę turystyczną w jej otoczeniu) ponownie szczyt Wielkiej Sowy stał się szeroko popularnym celem górskich wędrówek.
Słoneczna 949 m n.p.m.
Góra w środkowej części pasma Gór Sowich. W pobliżu szczytu znajdują się Słoneczne Skałki. Dawniej kilkumetrowe formy skalne stanowiły punkt widokowy, obecnie są osłonięte drzewami. Szczyt położony jest w granicach Rezerwatu przyrody Bukowa Kalenica.
Świdnica
Miasto ok. 60 tys. na Dolnym Śląsku, na Przedgórzu Sudeckim, nad rzeką Bystrzycą. Od 2004 r. siedziba diecezji świdnickiej. Osada wspominana już w 1243 r., po raz pierwszy wzmiankowana jako miasto 3 września 1267 r. Niegdyś stolica księstwa świdnicko-jaworskiego. Urodzeni w Świdnicy: Maria Cunitz – wybitna astronom, poliglotka, matematyczka, malarka, pisarka i kompozytorka z XVII wieku (Ławeczka Marii Cunitz w Świdnicy); Katarzyna Glinka – aktorka, wychowała się w Dzierżoniowie; Wojciech Mann – dziennikarz i prezenter radiowo-telewizyjny; Dorota Świeniewicz – siatkarka, była reprezentantka Polski.
Dolina Kamionkowska
Dolina położona częściowo na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich, około 2,5 km na południowy zachód od centrum Pieszyc. Dolina ciągnie się na długości około 6,0 km, od granicy północnego podnóża wzniesienia Zameczna, po główny grzbiet Gór Sowich, gdzie jej odgałęzienia podchodzą między wzniesieniami: Wielka Sowa po zachodniej stronie i Słoneczna po wschodniej stronie. W przeszłości dolina uchodziła za zasobne miejsce w minerały i kruszce. W te okolice w XIV–XV wieku docierali poszukiwacze kruszców. Dawniej w okolicy doliny znajdowało się wiele sztolni i szybików kopalń, po których pozostały ślady. Dolina wielokrotnie wzmiankowana w dokumentach, pierwsze wzmianki o zasiedlaniu doliny pochodzą z ok. XIII wieku. Dolina w połowie XIX wieku była licznie odwiedzana przez turystów docierających na szczyt Wielkiej Sowy.
Wzgórza Kiełczyńskie
Najwyższy szczyt to Szczytna 466 m n.p.m. Wzgórza położone są na obszarze Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Zbocza południowe opadają w stronę kotliny dzierżoniowskiej. Po wzgórzach przebiega ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, która na południowych zboczach oferuje ładną panoramę w stronę Gór Sowich.
Żebrak 715 m n.p.m.
Wzniesienie położone jest na obszarze Parku Krajobrazowym Gór Sowich, sąsiaduje z Kamionkami.
Ślęża 717,5 m n.p.m.
Najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego. Na szczycie znajduje się wieża widokowa dostępna bez opłat, kościół (powstał odpłatny punkt widokowy), Dom Turysty PTTK im. Romana Zmorskiego (budowa sfinansowana przez wrocławskiego browarnika Georga Haase). Dawniej góra stanowiła ośrodek pogańskiego kultu solarnego, a jego początki sięgają epoki brązu, upadek przypada na początki chrystianizacji tych obszarów w X i XI w. Na szczycie góry i jej pobliżu zachowały się kamienne rzeźby panny z rybą, mnicha, grzyba, dzika, oraz niedźwiedzia. Odnaleziono fragmenty kamiennych wałów układanych z kamieni, oraz zagadkowe posągi z charakterystycznym symbolem ukośnego krzyża. Ślęża należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów Polskich i Korony.
Radunia 573 m n.p.m.
Na górze zachował się kamienny krąg kultowy z początku epoki żelaza (400 – 300 lat p.n.e.), otaczający sanktuarium księżyca. Widoczne do dziś partie mają 1780 m długości, średnią szerokość 4,5 m i wysokość do 60 cm. Na szczycie znajduje się zagłębienie, tak zwana Kacza Kałuża, w którym znaleziono szczątki naczyń. Poniżej bije źródło Srebrnik używane prawdopodobnie do celów rytualnych. W tym miejscu odkryto przedmioty wykonane z brązu. Nazwa Radunia (Radnyna) pojawia się w źródłach pisanych od XIII wieku.
Dzierżoniów
Miasto powiatowe, ponad 33 tys. mieszkańców, tu produkowała radioodbiorniki legendarna DIORA (obecnie na miejscu wyburzonych hal produkcyjnych stoi supermarket Kaufland). Osoby powiązani z Dzierżoniowem: Zbigniew Cybulski – polski aktor teatralny i filmowy, jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów powojennej Polski, w latach 1945–1947 mieszkał w Dzierżoniowie i uczęszczał do gimnazjum im. Jędrzeja Śniadeckiego (obecnie I LO); Sylwester Chęciński – scenarzysta i reżyser filmowy, najbardziej znany z trylogii Sami swoi, Nie ma mocnych i Kochaj albo rzuć, w 1950 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego; Katarzyna Glinka – aktorka, wychowała się w Dzierżoniowie; Piotr Ligienza – aktor (Fabian Duda z serialu Ranczo) urodził się i wychował w Dzierżoniowie.
Bielawa
Miasto w powiecie dzierżoniowskim, u podnóża Gór Sowich, liczy ok.30-tys. mieszkańców. Prawa miejskie uzyskała w 1924 r. Dawniej (lata 1900 – 1977) przez Bielawę jeździła Kolej Sowiogórska (połączenie z Dzierżoniowa przez Pieszyce, Bielawę, Srebrną Górę, Przełęcz Srebrną, Wolibórz, Słupiec do Ścinawki Średniej, o długości 62 km). Nad miastem góruje kościół pw. Wniebowzięcia NMP z jedną z najwyższych wież kościelnych w Polsce (101 m). Wieża z tarasami widokowymi jest w wykazie odznaki Znam Góry Sowie (wieża udostępniana odpłatnie, klucze w Informacji Turystycznej). Bielawianie: Hermann Henkel - niemiecki nauczyciel, propagator i działacz turystyczny, sekretarz i przewodniczący bielawskiego Towarzystwa Sowiogórskiego (Eulengebirgsverein). W czerwcu 1921 na Niedźwiedziej Skale (Bärenstein), niedaleko Koziej Równi, odsłonięto tablicę z brązu upamiętniającą Hermanna Henkla. Tablica zaginęła po 1945 r., ale w 2004 odsłonięto w tym miejscu drugą, dwujęzyczną; Eleni - polska piosenkarka pochodzenia greckiego.
Jezioro Bielawskie (Zbiornik Sudety)
Sztuczny akwen utworzono jako zbiornik wody technologicznej dla bielawskich zakładów włókienniczych. Po upadłości przemysłu włókienniczego w Bielawie pod koniec XX wieku, zbiornik pełni rolę akwenu sportowo-rekreacyjnego.
Łysajka, Góra Parkowa
Patrz „Ławka z zielonego wzgórza” – Góra Parkowa, Maślana, Łysajka – nie ma takich .
Tags: Góry Sowie, Wielka Sowa, Masyw Ślęży, Dzierżoniów, Bielawa